RSS:IREDO

 

REGIONÁLNÍ DOPRAVA (IREDO) V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH

Co je IREDO?

Nově zavedený systém společné regionální dopravy, který umožňuje cestujícím jízdu na jeden jízdní doklad v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, včetně přestupů.  

Co to v praxi znamená?

Při přestupu mezi spoji předložíte jízdenku již pouze ke kontrole. Odpadá tak nutnost platit tzv. nástupní sazbu při každém přestupu. Na všech spojích zapojených do sytému IREDO je dopravce povinen vydat cestovní doklad přímo do cílové stanice bez ohledu na přestupy.

Příklad: Cestující z Pardubic chce navštívit Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Již při nástupu v Pardubicích si může koupit jízdenku IREDO až do Kladrub nad Labem, i přesto, že bude přestupovat v Přelouči. Za tuto jízdenku zaplatí 32,- Kč. Pokud by použil klasický způsob nákupu dvou jízdenek (v Pardubicích i Přelouči při přestupu) zaplatil by 40,- Kč. Úspora činí 8,- Kč.

Mohu jednu jízdenku využít pro cestování autobusem i vlakem?

Ano, v systému IREDO můžete na jednu jízdenku libovolně přestupovat mezi autobusem a vlakem.

Pro jaké kategorie vlaků lze použít jízdenku IREDO?

Pro všechny osobní, spěšné a rychlíkové vlaky. Při koupi cestovního dokladu je nutné sdělit, že chcete jízdenku IREDO. Jízdenku nelze použít pouze ve vlacích IC, EC, Ex a Pendolino.

Jak ušetřit při cestování po kraji?

Pokud jste pravidelným cestujícím, který využívá veřejnou dopravu pravidelně při cestě do školy či do práce, vyplatí se Vám zakoupit časovou jízdenku IREDO.

Co je časová jízdenka IREDO?

Časová jízdenka je obdobou tzv. „lítačky“. Na zakoupené trase lze absolvovat neomezený počet jízd. Časovou jízdenku si můžete koupit sedmidenní, třicetidenní a devadesátidenní. Má podobu papírové jízdenky.

Jak funguje časová jízdenka v praxi?

Student z Holic, který dojíždí každý všední den do školy v Pardubicích, by si musel s využitím jednotlivých jízdenek koupit v měsíci 40 jízd, což by ho stálo 840 Kč. Při zakoupení třicetidenní jízdenky zaplatí však pouze 630 Kč. Celkově tedy student měsíčně ušetří 25% nákladů na cestování. Roční úspora v průběhu školního roku přesáhne dva tisíce korun.

V případě sedmidenní jízdenky by dosáhl úspory minimálně 20% a při použití devadesátidenní jízdenky více než 30% oproti nákupu jednotlivých jízdenek.

Co když bude student z Holic na cestě přestupovat na vlak v Moravanech? To je možné jak s jednoduchou, tak i s časovou jízdenkou. 

Je časová jízdenka přenositelná?

Ano, jednu časovou jízdenku může použít na konkrétní trase kdokoliv. Například paní bydlící v Moravské Třebové, která má zakoupenou devadesátidenní jízdenku na trase Moravská Třebová – Svitavy se vrátila odpoledne z práce. Její manžel může tuto jízdenku využít a jet se podívat na basketbal do Svitav a zpět. Nezaplatí ani korunu navíc.

Je možné použít časovou jízdenku i o víkendu?

Ano, lze ji využít i o víkendu.

Kde mohu časovou jízdenku IREDO koupit?

Všechny časové jízdenky lze zakoupit v pokladnách Českých drah. Sedmidenní a třicetidenní lze zakoupit již ve všech regionálních autobusech.

Mohu ušetřit při cestování po kraji, i když nejezdím veřejnou dopravou pravidelně?

Ano, zakoupením síťové jednodenní jízdenky, která je vhodná zejména pro turisty. Za 160 korun lze cestovat v celém systému IREDO.

Jak ušetřit v systému IREDO, když se chystáte na výlet s rodinou?

Pokud cestuje více lidí, vyplatí se nákup skupinové síťové jednodenní jízdenky, která platí až pro pět osob, z toho dva mohou být dospělí. Cena této jízdenky je 260 Kč.

Příklad: Pětičlenná mladá rodina z Hradce Králové se rozhodne, že o víkendu navštíví nově vybudovaný ski areál na Dolní Moravě (Pardubický kraj), který je vzdálený 86 kilometrů. Zakoupí si skupinovou síťovou jízdenku za 260 Kč. Na tuto jízdenku se nejenom dostane na Dolní Moravu, ale i zpět. Případně si může udělat výlet cestou zpět například do Litomyšle. Ani v tomto případě nezaplatí nic navíc.

Jak zjistit cenu jízdenky předem?

Tarifní mapy s uvedením cen jsou vyvěšeny na každé autobusové i vlakové zastávce. Pokud máte přístup na internet, můžete si spočítat jízdné prostřednictvím kalkulátoru na webových stránkách www.oredo.cz (Menu – IREDO – Kalkulátor jízdného).

Slevy pro vybrané skupiny cestujících

Děti do 6 let, kočárky s dítětem

 • je možno přepravit až dvě děti do 6 let zdarma s průvodcem starším 10 let (třetí a další dítě s průvodcem – poloviční jízdné
 • zdarma se přepravuje kočárek s dítětem

 

Děti do 15 let

 • mají nárok na zvláštní jízdné se slevou 50 %
 • děti ve věku 10 až 15 let prokazují věk jakýmkoliv oficiálním průkazem s razítkem vydavatele, který obsahuje jméno, datum narození a fotografii dítěte

 

Žáci do 15 let

 • mají nárok na zvláštní jízdné se slevou 62,5% (sleva se v kalendářním roce neposkytuje v období od 1. 7. do 31. 8.)
 • nárok se prokazuje platným žákovským průkazem vystaveným v pokladně ČD nebo u autobusového dopravce

 

Studenti do 26 let

 • mají nárok na zvláštní jízdné se slevou 25 % (sleva se v kalendářním roce neposkytuje v období od 1. 7. do 31. 8.)
 • nárok se prokazuje platným žákovským průkazem vystaveným v pokladně ČD nebo u autobusového dopravce

 

Osoby ZTP a ZTP/P

 • mají nárok na zvláštní jízdné se slevou 75 % po předložení průkazu (ZTP/P se vztahuje též na přepravu průvodce zdarma

 

Rodiče k návštěvě zdravotně postižených dětí v ústavech

 • mají nárok na zvláštní jízdné se slevou 50 %, pro cestu zpět je nutné mít ústavem potvrzené vykonání návštěvy v průkazu

 

Držitelé průkazu PTP

 • mají nárok na jízdné zdarma v autobusech zařazených IREDO

Počet přečtení: 677

Anketa

Kontakt

Obec Brněnec
Moravská Chrastová 77
569 04 Brněnec
Datová schránka ID wi7be94

Starosta:461 523 810
Místostarosta:461 523 811
Matrika:461 523 238
Bytové hosp.:461 523 138
starosta@brnenec.cz

e-podatelna@brnenec.cz

Úřední hodiny:

Pondělí 7:00-11:30 12:30-17:00

Středa 7:00-11:30 12:30-17:00

Čtvrtek pouze na objednání

IČO : 00276464
DIČ : CZ00276464
č.ú.: 1283433379/0800


Odkazy